Ciąża pozamaciczna (ektopowa)
Zdrowie i uroda

Ciąża pozamaciczna (ektopowa)

Ciąża pozamaciczna inaczej zwana ektopową to rodzaj ciąży, w której płód zamieszcza się poza błoną śluzową macicy. Niestety taki rodzaj ciąży często skutkuje poronieniem. Każda nieprawidłowo umiejscowiona ciąża prowadzi do powikłań, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu kobiety.

O ciąży pozamacicznej mówimy wtedy, gdy zapłodnione jajeczko zamieszcza się poza macicą, najczęściej są to jajowody. Przyczyną takiej ciąży mogą być przebyte zakażenia na przykład chlamydiami czy operacje jajowodów, zaburzenia w ich budowie. Gdy lekarz ginekolog zdiagnozuje nieprawidłowe ułożenie jajeczka, może dojść do powikłań takich jak poronienie czy pęknięcie jajowodu, a nawet do śmierci kobiety.

Objawy ciąży pozamacicznej

Początkowo przy ciąży pozamacicznej pojawiają się standardowe objawy ciąży, czyli poranne mdłości, lekkie osłabienie czy częste oddawanie moczu. To pierwsze sygnały, które skłonią kobietę do wykonania testu ciążowego. Niestety test ciążowy wykonywany w przypadku ciąży ektopowej nie zawsze wykryje ciążę. Test ciążowy daje pozytywny wynik u połowy pacjentek z ciążą pozamaciczną, z tego powodu często jest ona wykrywana zbyt późno. Objawy, które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną to między innymi bóle brzucha, plamienie, poważne osłabienie organizmu czy poty.

Oferta Szpitala Medfemina

Szpital Chirurgiczny Medfemina we Wrocławiu diagnozuje oraz leczy ciążę pozamaciczną. O wyjątkowe miejsce, w którym zespół doświadczonych lekarzy dba o dobro każdego pacjenta. Sprawdź naszą ofertę na chirurgia.medfemina.pl