Ultrasonografia trójwymiarowa
Zdrowie i uroda

Ultrasonografia trójwymiarowa

Ultrasonografia trójwymiarowa, tak zwane badanie USG 3D, to ewolucja klasycznej technologii ultrasonograficznej. Pierwsze aparaty do USG pozwalały na uzyskiwanie obrazów dwuwymiarowych, które trzeba było bardzo mocno interpretować. USG 3D tworzy obrazy trójwymiarowe i ma znacznie szerszy zakres zastosowania.

Zastosowanie USG 3D

Badania USG 3D mogą być wykonywane we wszystkich typowych przypadkach, kiedy potrzebne jest badanie ultrasonograficzne, na przykład dla oceny rozwoju dziecka w macicy. Jest ono w stanie pokazać znacznie więcej i zrobić to znacznie dokładniej od starszych technik, dzięki czemu USG 3D pozwala nawet na stwierdzenie wad rozwojowych, których nie widać na powierzchni ciała dziecka. Pozwala to działać na długo przed porodem

USG 3D ma bardzo duże znaczenie dla diagnostyki kobiecych problemów z płodnością. Często okazuje się bowiem, że niemożność urodzenia dziecka w sposób w pełni naturalny związana jest z wadami anatomicznymi jajowodów lub macicy, które bardzo trudno jest ocenić w czasie klasycznych badań ultrasonograficznych.